Utsuro-bune: Tajemnicza "pusta łódź" u wybrzeży Japonii

Utsuro-bune: Tajemnicza "pusta łódź" u wybrzeży Japonii

22 lutego 1803 roku japońscy rybacy z prowincji Hitachi (dziś prefektura Ibaraki) natrafili na niezwykły obiekt u brzegów wyspy Honsiu. Na plaży Sharihama, pomiędzy miastami Kamisu i Hasaki, dostrzegli dryfującą „łódź” o niezwykłym kształcie. Po przyholowaniu jej do brzegu dokonali odkrycia, które do dziś budzi emocje i pytania.

Utsuro-bune – opis znaleziska

Obiekt nazwany Utsuro-bune (jap. 虚舟, „pusta łódź”) mierzył około 3,30 m wysokości i 5,45 m średnicy. Konstrukcja przypominała kształtem pojemnik na kadzidełka lub miseczkę z pokrywką. Górna część łodzi, rzekomo z palisandru, posiadała szklane (lub kryształowe) okna, natomiast dolna była wzmocniona metalowymi płytami – najpewniej w celu ochrony przed ostrymi skałami.

Wnętrze skrywało:

Niezrozumiałe pismo i znaki wyryte na ścianach

Tkaniny przypominające prześcieradła lub dywany

Butelkę z płynem (prawdopodobnie wodą) oraz pokarmy (ciasta, chleb, mięso)

Największe zaskoczenie wzbudziła młoda kobieta (ok. 18-20 lat) znajdująca się w łodzi

Kim była tajemnicza pasażerka?

Kobieta miała ok. 1,5 m wzrostu, rudobrązowe włosy (lub w innej wersji długie, czarne i lśniące), bladoróżową cerę oraz błyszczące, białe zęby. Ubrana była w odzież wykonaną z tajemniczego materiału. W dłoniach trzymała kwadratowe pudełko o długości ok. 60 cm, którego nie pozwoliła nikomu dotknąć. Język, którym się posługiwała, był nieznany rybakom.

Według jednej z interpretacji była to wygnana księżniczka, która w pudełku przechowywała głowę swojego zmarłego kochanka. W obawie przed problemami i niezrozumiałym pochodzeniem kobiety, rybacy zdecydowali się odholować łódź z powrotem na morze i pozostawić pasażerkę jej losowi.

Możliwe wyjaśnienia zdarzenia

Historia Utsuro-bune doczekała się wielu interpretacji:

Hipoteza historyczna: Kobieta mogła być cudzoziemką, np. Rosjanką, co tłumaczyłoby jej jasną cerę i rudy kolor włosów. W epoce Edo Japonia prowadziła politykę izolacji (sakoku), więc obecność obcokrajowca była sensacją.

Teoria UFO: Niektórzy badacze dopatrują się w Utsuro-bune opisów niezidentyfikowanego obiektu podwodnego (USO) lub nawet wczesnej relacji o spotkaniu z istotą pozaziemską. Znaki na ścianach porówno z symbolami z incydentu w Roswell (1947) czy Rendlesham Forest (1980).

Nawiązanie do japońskich legend: Historia przypomina opowieść o Tarō Urashimie – rybaku, który trafił do podwodnego pałacu smoczego boga Ryūjin i wrócił po 300 latach z tajemniczą szkatułką.

Legenda o Utsuro-bune znalazła swoje miejsce w kilku japońskich dziełach literackich z XIX wieku:

Toen shōsetsu (1825) – autorstwa Bakina Kyokutei

Hyōryūki-shū (1835) – zbór opowieści o dryfujących statkach

Ume no chiri (1844) – dzieło Matajirō Nagahashiego

Te teksty zawierają ilustracje ukazujące łódź i jej pasażerkę, co dodatkowo wzmacnia aurę tajemniczości.

Czy Utsuro-bune to faktyczne zdarzenie, czy tylko legenda?

Do dziś brak jest jednoznacznych dowodów, by incydent rzeczywiście miał miejsce. Może to być folklor z elementami prawdy, przypadek spotkania z cudzoziemką lub… opowieść o czymś znacznie bardziej niezwykłym.

Scroll to Top