Jurek Bitschan – najmłodszy bohater Lwowskich Orląt

„Mamo najdroższa, bądź zdrowa,
Do braci idę w bój…”
Jurek Bitschan, najmłodszy z Orląt Lwowskich, przeszedł do historii jako symbol odwagi i poświęcenia młodzieży w obronie Lwowa w 1918 roku. Jego tragiczna historia, pełna patriotyzmu i determinacji, jest inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków.
Jurek Bitschan – młodość i wychowanie
Jerzy Bitschan urodził się 29 listopada 1904 roku w Czeladzi-Piaskach jako jedyny syn Aleksandry Zagórskiej z jej pierwszego małżeństwa. Po śmierci ojca zamieszkał we Lwowie na Kulparkowie z matką i ojczymem, dr. Romanem Zagórskim.
Patriotyczne wychowanie umocniło w nim takie wartości jak miłość do ojczyzny i poświęcenie.
Jurek był uczniem VI klasy Gimnazjum im. Henryka Jordana. Należał również do IX Drużyny Harcerskiej we Lwowie, co odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego postawy patriotycznej.
Obrona Lwowa
W listopadzie 1918 roku, po ogłoszeniu przez Ukraińców powstania Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej i rozpoczęciu walk o Lwów, młodzież lwowska, w tym harcerze, masowo ruszyła do obrony miasta. Jurek, pomimo sprzeciwów ojczyma i 20 listopada 1918 roku postanowił przyłączyć się do polskich oddziałów. Pozostawił wiadomość o następującej treści:
Kochany tatusiu! Idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę na tyle sił, by móc służyć i wytrzymać. Obowiązkiem też moim jest iść, gdy mam dość sił, a wojska braknie ciągle dla oswobodzenia Lwowa. Z nauk zrobiłem już tyle, ile trzeba było.
Dotarł do oddziału porucznika Stanisława Petry’ego, gdzie dzięki uporowi i determinacji został przyjęty.
Ostatnia walka
Rankiem 21 listopada 1918 roku Jurek wraz z oddziałem znalazł się na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie trwały zacięte walki z Ukraińcami. Bitschan, ze względu za młody wiem miał zostać na kwaterze, jednak po jego usilnych prośbach, udzielono mu pozwolenia. Podczas ostrzału, ukrywając się za jednym z pomników, został ciężko ranny – postrzelony w obie nogi i głowę. Towarzysze nie mogli go ewakuować z powodu silnego ostrzału. Jerzy Bitschan zmarł 21 listopada 1918. Następnego dnia ciało Jurka, pokryte płaszczem i kwiatami, odnalazł jego ojczym.
Legenda Orląt Lwowskich
Jurek Bitschan stał się symbolem odwagi i młodzieńczego zapału. W okresie międzywojennym jego historia była szeroko rozpowszechniana, a dzieci i młodzież śpiewały „Balladę o Jurku Bitschanie” do słów poetki Anny Fischer. Jurek został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.
Jego grób na Cmentarzu Obrońców Lwowa, w katakumbach III, do dziś jest miejscem pamięci. Chociaż w czasach ZSRR wiele symboli walk o polskość Lwowa zostało zniszczonych, pamięć o najmłodszym obrońcy miasta przetrwała.
Dziedzictwo
Postać Jurka Bitschana pozostaje wzorem patriotyzmu i poświęcenia. Jest przypomnieniem, że miłość do ojczyzny nie zna wieku ani granic odwagi. To bohater, którego historia powinna być żywa w sercach kolejnych pokoleń.
Historia Jurka Bitschana to tylko jeden z wielu fascynujących epizodów z dziejów Polski, które warto poznać. Jeśli zainspirowała Cię jego odwaga i determinacja, koniecznie zajrzyj do naszych innych artykułów o bohaterach, wydarzeniach i tajemnicach polskiej historii.
👉 Odkryj więcej w kategorii „Historia Polski„ i zgłębiaj losy naszej ojczyzny.
Nie zapomnij odwiedzić również strony głównej, gdzie czekają na Ciebie inne kategorie – od historii świata, przez mity i legendy, aż po ciekawostki, które zaskoczą każdego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!