Jan Bernard Mile - Cichy bohater polskiej medycyny

Czy wiesz, że w XIX wieku Polak skonstruował m.in. specjalne łóżko szpitalne, które miało chronić pacjentów przed odleżynami?
Jan Bernard Mile (ur. 7 lipca 1789 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1839 tamże) był lekarzem, profesorem i wynalazcą, który zaczynał jako… uczeń zegarmistrza. Choć stracił ojca, gdy miał 7 lat, jego matka zrobiła wszystko, by mógł się kształcić.
Po studiach medycznych w Warszawie wyruszył w pieszą podróż po Europie, by podpatrywać najnowsze techniki leczenia — od Anglii po Niemcy. Po powrocie wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, był dziekanem Wydziału Lekarskiego i przełożonym Szkoły Akuszerek.
Zasłynął nie tylko jako lekarz i pedagog, ale też jako wynalazca: tworzył i udoskonalał przyrządy chirurgiczne, jak narzędzia do operacji raka szyjki macicy, kleszcze do operacji zajęczej wargi, czy właśnie nowy typ szpitalnego łóżka. Wynalazł także szczelną machinę pneumatyczną, przełomową jak na swoje czasy.
Po Powstaniu Listopadowym Uniwersytet zamknięto, ale Mile nadal działał w Radzie Lekarskiej Królestwa Polskiego. Był też aktywnym wolnomularzem. Zmarł bezdzietnie w wieku 49 lat i spoczął na warszawskich Powązkach, choć miejsce jego grobu dziś już nie jest znane…
Cichy bohater polskiej medycyny – genialny, pracowity, a tak mało dziś pamiętany.