Deszczowa piosenka – historia jednego z najwspanialszych musicali wszech czasów

Deszczowa piosenka – historia jednego z najwspanialszych musicali wszech czasów

Film, który miał być tylko składanką

Mało kto wie, że Deszczowa piosenka (ang. Singin’ in the Rain) z 1952 roku miał być początkowo jedynie pretekstem do ponownego wykorzystania dawnych piosenek z katalogu MGM. Znajdywały się tam takie utwory jak „Singin’ in the Rain” który po raz pierwszy pojawił się w filmie „Hollywood Revue of 1929”, „Good Morning” z filmu Babes in Arms (1939) czy „You Were Meant for Me” z filmu „The Broadway Melody” (1929). Szef „Freed Unit” – Arthur Freed – zaproponował stworzenie nowego filmu w oparciu o jego starsze kompozycje, licząc na sprawdzoną formułę. Scenarzyści Betty Comden i Adolph Green podjęli się zadania, przekształcając ten prosty pomysł w arcydzieło.

Trudna produkcja, która przeszła do historii

Gene Kelly, który współreżyserował film z Stanleyem Donenem, nie miał łatwo. Legendarną scenę tańca w deszczu – dziś jedną z najsłynniejszych w historii kina – kręcono przez dwa dni, a Kelly był wtedy poważnie przeziębiony i miał wysoką gorączkę. Mimo to zatańczył z precyzją i ekspresją, która zachwyca do dziś. Równie trudne doświadczenie spotkało Debbie Reynolds. Miała zaledwie 19 lat, nie była zawodową tancerką, a do tego codziennie dojeżdżała na plan autobusami, ponieważ nie miała jeszcze samochodu. Po wyczerpującym nagraniu sekwencji „Good Morning”, które wymagało dziesiątek powtórzeń, jej stopy były tak poranione, że musiano ją zanieść do garderoby. Po latach wspominała, że „Deszczowa piosenka” i poród to dwie najtrudniejsze rzeczy, jakie ją spotkały w życiu.

Magia kina – mimo wszystko

Choć Gene Kelly znany był z perfekcjonizmu i miał ogromne wymagania – także wobec siebie – nie obyło się bez spięć na planie. Debbie Reynolds, niedoświadczona tancerka, była przez niego ostro krytykowana za brak techniki i przygotowania. Przypadkowo, natknął się na nią Fred Astaire, który ćwiczył w sąsiednim studiu. Widząc jej stan, pocieszył ją i zaproponował pomoc, dając kilka cennych wskazówek. Praca nad filmem była wyczerpująca – niektóre dni zdjęciowe trwały nawet 19 godzin. Zdjęcia kręcono często po nocach, a Reynolds, mieszkająca z rodzicami, dojeżdżała na plan autobusami. Czasem w ogóle nie wracała na noc do domu, tylko spała w studiu.

Scena, która przeszła do legendy

Deszcz w tytułowej scenie nie był zwykłym deszczem – by był dobrze widoczny na ekranie, do wody dodano mleko i odpowiednio ją doświetlono. Choć krąży legenda, że Gene Kelly nagrał całą sekwencję „za pierwszym podejściem”, w rzeczywistości zdjęcia trwały dwa dni – i to mimo że aktor miał wtedy wysoką gorączkę. Co ciekawe, dźwięki stepowania w tej scenie częściowo zostały dodane na etapie postprodukcji.

Magia dubbingu i sceny, które zniknęły

W filmie to Debbie Reynolds dubbinguje Jean Hagen, która gra gwiazdę z nieprzyjemnym głosem. W rzeczywistości jednak w wielu momentach to Jean Hagen podkładała głos za Reynolds! Jeszcze inne partie śpiewane Reynolds nagrała Betty Noyes.

Kilka scen zostało wyciętych z ostatecznej wersji filmu – m.in. romantyczna wersja „You Are My Lucky Star”, którą Reynolds śpiewała do billboardu z podobizną Kelly’ego.  Scena została nakręcona i oryginalnie znajdowała się w pierwszej wersji montażowej filmu, ale została usunięta przed premierą kinową. W latach późniejszych, gdy film trafił na DVD, twórcy dołączyli sceny usunięte jako materiały dodatkowe. Dzięki temu ta wersja piosenki Reynolds śpiewana solo została odkryta na nowo przez fanów i historyków kina.

Dziedzictwo i wpływ

„Deszczowa piosenka” od premiery w 1952 roku zyskała status jednego z najwybitniejszych musicali wszech czasów. Zajmuje piąte miejsce na liście 100 najlepszych amerykańskich filmów według AFI i do dziś inspiruje twórców na całym świecie. W 1989 roku trafił do Narodowego Rejestru Filmowego jako dzieło „kulturowo, historycznie i estetycznie znaczące”.

Jeśli zaciekawiła Cię historia powstania Deszczowej piosenki, koniecznie zajrzyj do działu Historia Kina na naszym portalu. Wkrótce pojawią się tam kolejne ciekawe materiały. Odkryj z nami mniej znane fakty, anegdoty z planów filmowych i wpływ tych produkcji na historię kina. Sprawdź też naszą stronę główną, gdzie znajdziesz artykuły nie tylko o filmie, ale i o historii, kulturze oraz niezwykłych wydarzeniach z przeszłości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top