Wacław Zaorski „Ryba” – Cichociemny, który oddał życie w Mińsku

Wacław Mikołaj Zaorski vel Wacław Zanek vel Jerzy Michałowski ps. „Ryba”, „Łuska” (ur. 3 marca 1908 w Starych Bylinach, zm. 8 grudnia 1942 w Mińsku)
Polski ichtiolog, oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, kapitan artylerii, Cichociemny. Bohaterski żołnierz, uczestnik kampanii wrześniowej, specjalista w dywersji i sabotażu, który po aresztowaniu przez Gestapo oddał życie, by nie zdradzić tajemnic konspiracji.
Edukacja i życie przedwojenne
Wacław Zaorski ukończył Gimnazjum Męskie Władysława Giżyckiego w Warszawie, zdając maturę w 1928 roku. Odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1934 roku uzyskał tytuł inżyniera rolnika ze specjalnością ichtiobiologiczną i rybacką.
Zawodowo zajmował się administracją majątków ziemskich na terenie województwa warszawskiego, później pracował jako inspektor zbytu rolnego w Łucku.
Służba wojskowa i kampania wrześniowa
W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany i przydzielony do 13 Pułku Artylerii Lekkiej. Walczył w kampanii wrześniowej, uczestnicząc m.in. w obronie Lublina.
Po kapitulacji dostał się do niewoli radzieckiej 29 września 1939 roku, z której udało mu się zbiec 16 października. Przekroczył granicę polsko-węgierską, a w grudniu 1939 roku dotarł do Francji.
Droga na Zachód i służba w PSZ
We Francji służył w 3 Pułku Artylerii Ciężkiej, a następnie w 3 Pułku Artylerii Lekkiej. Po klęsce Francji w czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał przydział do 1 Dywizjonu Artylerii Lekkiej 1 Brygady Strzelców. Był oficerem obserwacyjnym.
Cichociemny – szkolenie i misja w Polsce
Zaorski zgłosił się do służby w okupowanym kraju. Przeszedł intensywne szkolenia specjalistyczne:
- kursy dywersyjne i strzeleckie (STS 25, Inverlochy),
- kurs spadochronowy (1 SBS Largo House),
- walki konspiracyjnej i odprawowy (STS 43, Audley End),
- dodatkowe kursy z zakresu sabotażu przemysłowego i technik ślusarskich.
28 lipca 1942 roku został zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej. Awansowany na stopień kapitana 3 września 1942 roku.
W nocy z 3 na 4 września 1942 roku skoczył ze spadochronem w ramach operacji „Measles” na placówkę odbiorczą „Żaba” pod Łowiczem.
Działalność konspiracyjna
Po aklimatyzacji przydzielono go do IV Odcinka „Wachlarza”, gdzie pełnił funkcję zastępcy komendanta bazy w Mińsku. Uczestniczył w licznych akcjach dywersyjnych, m.in. 4 grudnia 1942 roku dowodził wysadzeniem niemieckiego transportu wojskowego w rejonie Plisy na trasie Mińsk–Borysów.
Aresztowanie i śmierć
8 grudnia 1942 roku został aresztowany przez Gestapo w Mińsku wskutek zdrady. W trakcie brutalnego przesłuchania, by uniknąć wydania tajemnic konspiracyjnych, popełnił samobójstwo, rozgryzając kapsułkę z cyjankiem potasu, w którą zaopatrzony był każdy cichociemny.
Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 69-4-7).
Awanse wojskowe
Podporucznik – 1 stycznia 1932
Porucznik – 1 stycznia 1937
Kapitan – 3 września 1942
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari – pośmiertnie, 11 listopada 1943 roku.
Życie rodzinne
Wacław Zaorski był synem Wacława i Ludwiki z domu Hińcz. Ożenił się z Wandą Chełmońską, z którą miał córkę Małgorzatę Annę (ur. 1937).
Upamiętnienie
W lewej nawie kościoła św. Jacka w Warszawie znajduje się tablica poświęcona Cichociemnym poległym za wolność Polski, na której widnieje nazwisko Wacława Zaorskiego.